Coaches & Officers

coaches

SOCCER

U7 TEAMS

HEAD COACH HUGH HANEY:  (610)960-4983

 

   BLACK                           GOLD                                MAROON                         

ATTIA ELISA                    DISANTO ARABELLA               CULIN WYATT
DUFFY EMMA                 FIGANIAK GUNNER                  DAVIDSON EVAN
DUFFY KATELYN            FLEMING KAHYEN                   DELIA GABRIELLA
HENNESSY OWEN         FORD MADISON                       HANEY LILA
MILLER RYAN                 FORD MCKENZIE                     SEABROOKS AMIR
SCIARRA NOAH             MCCARTHY DANNY                  WOOLLEY JAYLYNNE
GYZA ANNIE                   O’CONNER KAMRYN                WOOLLEY LAINA

U9 TEAM

HEAD COACH HUGH HANEY: (610)960-4983

ACQUAROLA PHILIP
BERMAN JACOB
BOSTEDO RYAN
BROWN ALAINA
CARTLIDGE NATHAN
COLVIN RYAN
FRANTZ CHARLES
HAJDUK CHRIS
HANEY ANNA
HEIDELMARK DOMINIC
MCCULLOUGH TYLER
MCKEON JAKE
PAYTON ROYER
PHELPS AMANDA
QENDRO ERIK
RAY ETHAN

U11 TEAM

HEAD COACH ED HOLMES: (610)496-5494

ATTIA JOSHUA
DELIA MICHAEL
FORD KAYLIE
GIBSON JASON
HENNESSY CHASE
HOLMES ROBBIE
KIM KAISON
KIM NATALIA
MCCANN COLE
NORBECK TOMMY
O’BRIEN CHARLIE

U13 TEAMS

MAROON                                                      GOLD                                      

HEAD COACH JIM DUNLEAVY                  HEAD COACH SCOTT TRAINER

(610)733-7042                                               (610)368-1540

BALLAK KENNEDY                                                       ABBAS ZAIN
BAUER-SMITH CAILIN                                                  BOYLAN WILL
BETHAM COLE                                                             COLVIN LILLI
BEVIDAS CHRISTIAN                                                   ENGEL COLE
DUNLEAVY LUKE                                                         GIBSON JADA
GALANTINO VINCENT                                                 HANEY GABRIELLE
MANUEL AIDAN                                                           KIELY EMMA
OLIVA GAVIN                                                               MAPP SHAUN
PLATT GAVIN                                                              MCCARRON KIERA
STALEY MASON                                                         TALBOT ASHLEY
YACOVONE MIKAYLA                                                KRAUTHEIM JACOB                                                                NAGLE EMMA

U15 TEAM

HEAD COACH TEYLOR HART: (267)490-7808

CHAPIS MATT
FLOREY JENNA
GALANAUGH MAKENNA
HUBIS ADIAN
HUBIS BRENNA
HUBIS JAKE
JONES TERRANCE
MALESIC JACKSON
MUNDY ZANDER
QENDRO JROGJI
RICHARDSON TAYIANNA
ROBERTS TOMMY
ROYER AVA
STALEY MACKENZIE
DYCK JEREMY                                                                                                                                                      EHRLE MADISON

 

GIRLS fall softball

softball commissioner:  Denise bergen

teams

12u midget #1

Head coach – Doug Linker
Asst. Coaches – TJ D’Angelo, Mike jones & Andy Ballak

12u midget #2

HEAD COACH – DENISE BERGEN
ASST. COACH – MIKE BERGEN, Ed Boyer & John Mcknight

 

10u Pee Wee 

Head Coach – kelli rugh
Asst. Coach – bob franz

 

8u farm

HEAD COACH – marcus whiteside
ASST. COACH – Matt ford & Mike Jones

BOYS fall baseball

baseball commissioner:  TBA

teams

8u boys

HEAD COACH – chris hajduk
ASST. COACH – Meghan hajduk



gyc officers

Officers 2017 – Present  
(executive board)
President: Paul Reifer 9/2018
Vice President: denise Bergen 9/2019
Treasurer: Jason colvin 9/2018
Secretary: mike O’Connor 9/2019
Boys A.D.: jim barnhart 9/2019 
Girls A.D.: Doug Linker 9/2018
Equipment: mike jones 9/2019 & T J D’Angelo 9/2018
Maintenance: Bill Loomis 9/2018 & Keith Royer 9/2019
Ways & Means:  Bryan Hatty 9/2019 & kellianne rugh 9/2019
Purchaser: JIM RUGH 9/2018
compliance officer:  Doug Linker 9/2018
Elections for Board Positions are held each September for expiring terms.  If interested in running for an elected position please contact the Secretary for details.